neděle 18. března 2012

Vampýrská akademie

Autor: Richelle Mead
Originální název: Vampire academy
Ze série: Vampýrská akademie
Díl: první
Nakladatelství: Domino
Počet stran: 280
Doba četby: 3 dny

Oficiální anotace:
Morojská princezna Lissa a její nejlepší kamarádka Rose uprchly ve smrtelném strachu z vampýrské akademie, ale po dvou letech byly vypátrány tajemnými strážci a odvlečeny zpět. Znovu se tak ocitají v obrovském nebezpečí, protože na akademii se mohou pohybovat nebezpeční Strigojové.Ti chtějí Lissu zničit, protože jako jediná dcera urozeného morojského rodu je překážkou jejich plánu na ovládnutí světa vampýrů. Naštěstí je tady ale dhampýrka Rose, v jejichž žilách se smísila krev vampýrů a lidí, takže dokáže zlým Strigojům lépe čelit. V tajemném a ponurém světě akademie ale nebude snadné odolat všem nástrahám a zradám: Lissa bude muset opatrněji využívat svých nadpřirozených schopností, aby nepadla do strigojské pasti, a Rose se musí vzdát velké lásky, aby mohla kamarádku ochránit a za žádných okolností ji nezklamat. Jediné, nač se totiž mohou obě spolehnout, je jejich vzájemné pouto, jejich přátelství…

Stručný děj

Po dvou letech na útěku, jsou dhampýrka Rose a morojka Lissa chyceny a odvedeny zpátky do Akademie Svatého Vladimíra - škola pro vampýry a jejich strážce. Děvčata i po těžkých začátcích, kdy musely čelit výsměchu ostatních studentů, se začlenily do "normálního života". Lissa si postupně získává své královské postavení a Rose se intenzivně věnuje výcviku ve strážce se svým učitelem. Jenže po relativně klidném návratu, Lissa začíná mít pocit, že jí někdo sleduje a začnou se dít hodně divné věci. Stejné jako před jejich útěkem.

Morojové, dhampýři, strigojové

Na světě se mezi lidmi pohybují i vampýři, ti se rozdělují do tří skupin.
Morojové jsou smrtelní vampýři, kteří se živí lidskou krví z dobrovolných lidských dárců - pro obživu nezabíjejí. Slunce jim škodí, ale nespálí je na prach. Mají zvláštní schopnost ovládat jeden ze čtyř živlů.
Dhampýři jsou potomky Moroje a člověka nebo Moroje a dhampýra. Dhampýři se učí bojovat ve speciálních akademiích, aby mohli chránit Moroje před strigoji.
Strigojové jsou nesmrtelní vampýři, jsou to silná vraždící monstra, která zabíjí pro lidskou a morojí krev. Sluneční svit je zabíjí a jejich nesmrtelnost jim zabraňuje používat magii.

Můj názor

Celou sérii VA jsem už četla, ale samotnou mě překvapilo, že jsem si knihu užívala tak, jako poprvé, kdy se hádaly mé dvě já - prolistovat pár stran dopředu nebo ne, abych věděla, jak to bude pokračovat.
Autorka vytvořila svět, který je úplně odlišný od těch, o kterých jsme doposud četli. Kniha je dobře promyšlená, vlastně celá série je propracovaná, až na pár chybiček, ale to se snadno odpustí. :)
Rose je typ hrdinky, který mi padl do oka hned od začátku a to jsem ještě netušila, jak se v průběhu příběhu změní, a že ta změna se mi bude líbit ještě víc. Už od první řádky doufám, že Rose a Dimitrij skončí spolu. Oni dva se mi k sobě hodí, doplňují se…

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za tvůj komentář. :)