úterý 5. února 2013

Zkřížené hnáty

Autor: Patricia Briggs
Originální název: Bones crossed
Ze série: Mercy Thompson
Díl: čtvrtý
Nakladatelství: Fantom print
Počet stran: 256

Pohlédl na mě a zamračil se. "To bylo hloupé, Mercy. Co je prvním pravidlem souboje?"
Konečně jsem dokázala promluvit. "Nejlepší obranou jsou rychlé tenisky."

Oficiální anotace:
Vítejte ve světě Patricie Briggsové, kde "čarodějky, upíři, vlkodlaci a měňavci žijí bok po boku s obyčejnými lidmi". Jen velmi mimořádná žena se v něm může cítit jako doma - a Mercy Thompsonová je vskutku jedinečná. Ve dne pracuje jako automechanička v rozlehlém Tri-Cities ve Východním Washingtonu. V noci uplatňuje své nadpřirozené schopnosti. Jako měňavec s velmi jedinečným nadáním musí často udržovat nejistou rovnováhu mezi lidmi a nelidmi. Tentokrát toho na ni ale možná bude příliš. Marsilie, místní upíří královna, totiž zjistila, že Mercy zabila člena jejího klanu - a nyní prahne po její krvi. Ale protože Mercy chrání před přímým útokem vlkodlačí smečka (a její blízký vztah se sexy alfou), rozhodne se Marsilie nejít přímo po ní. Nýbrž po krvi jejích přátel.

Stručný děj

Mercy se pomalu začíná vyrovnávat s nepříjemnou zkušeností, která ji potkala při zachraňování svého faeského přítele Zeeho. Naštěstí má po svém boku alfu místních vlkodlaků Adama, který roli přítele zvládá na jedničku, a snaží se Mercy pomoct překonat hrůzný zážitek. Aby toho nebylo málo, její dílnu zničil vandal a na dveře nakreslil zkřížené hnáty, které jsou znamením války. Není pochyb, že za vším stojí Paní upírů Marsilie, která má s Mercy nevyřízené účty a hodlá Mercy pořádně znepříjemnit život.


Názory a dojmy

Ačkoliv se tato série objevila na českých pultech už před několika lety, byla to jedna z prvních urban fantasy, které se u nás začaly vydávat, knihy jsem si pořídila až minulý rok v září a nebyly k sehnání. Jsem velice ráda, že jsem knížky nakonec sehnala a mám je doma. Vlkodlaci patří k mým nejoblíbenějším stvořením a Mercy jsem si zamilovala.

Hlavní postava Mercy se stále pere s minulostí a nemůže se hnout dál, jak v pohledu do budoucnosti, tak ani ve vztahu s Adamem, protože ve své blízkosti nesnese žádného muže. Přesto se nevzdává a snaží se zlé přízraky odehnat a rozhodně se nehodlá vzdát, protože je silná a nestahuje kalhoty, když je brod daleko. Každý na Mercy musí ocenit, jak je milá, hodná, ale zároveň se umí ohnat pěstí, postarat se o sebe a nebojí se říct o pomoc, když ji potřebuje a věci jí přerůstají přes hlavu.

Vždycky mě ze začátku překvapí, jak Patricia předhodí před čtenáře nějaký problém, přijde to tak nějak nečekaně po pár stranách a Mercy musí něco žehlit. A v tomto díle to není jinak, to by mi nevadilo, ale připadá mi, že autorka chce okamžitě něčím šokovat, tak je docela dlouhá prodleva a Mercy se ve všem plácá, snaží se problému přijít na kloub a shání informace a až na posledních stranách dojde na akci, na kterou čekáte celou dobu.

Co musím ocenit je to, jak autorka umí barvitě popsat postavy a vymyslet jejich charakter, takže nejsou jen dokonalé, ale mají i své slabiny, nejsou jen černé nebo bílé, působí reálně a dokážu si představit, že by Mercy žila a byla normálním člověkem.

Příběh je dobře napsaný, všechno dobře odsýpá a přečteno máte skoro okamžitě. Jediné, co mi přišlo zmatené a tak úplně jsem neprobralo, bylo přijmutí Mercy do smečky. Moc jsem nepochopila, jak pouto a k čemu funguje. Snad se mi dostane vysvětlení v následující dílech, protože nechci, aby mi tohle kazilo zážitek ze čtení.

Hodnocení

Dlouho jsem se rozmýšlela, jak knihu ohodnotit. Nakonec jsem se uchýlila ke čtyřem hvězdičkám, protože na plný počet to nebylo. Patricia začíná všechno proplétat a líbí se mi, jak postupem času zjišťuji, že jedna situace souvisí s druhou, i když to na první pohled nemusí vypadat. Ale obávám se, aby se do toho sama autorka nezamotala a já nebyla nakonec zklamaná.Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za tvůj komentář. :)