pondělí 11. srpna 2014

Náhradní princ (mini-recenze)

Autor: Lenka Lanczová
Originální název: Náhradní princ
Ze série: samostatná kniha
Díl: ---
Nakladatelství: Víkend
Počet stran: 286

Oficiální anotace:
Prázdniny se kvapem blíží a sedmnáctiletá Jana se na ně nijak netěší. Nemá totiž žádný program a kromě srpnové brigády ji čeká nuda doma. Když se však naskytne příležitost vyrazit na volejbalový turnaj do kempu Mokrá louka, rázem je všechno jinak a Janě přibudou velké starosti. V několika málo dnech musí nutně sehnat kluka, co by ji doprovázel a před partou "zaskočil" za Sebastiana, se kterým chodí skoro rok. Sebastian je sice po všech stránkách naprosto dokonalý, spolehlivý, věrný, něžný, zamilovaný romantik a poeta, nicméně má jednu vážnou vadu a sám s Janou jet nemůže, protože neexistuje. Jana si ho vymyslela, aby se před kamarádkami neshodila a nepřipadala sobě i jim "zaostalá". Získat náhradníka není vůbec jednoduché, Jana to zkouší přes Internet i naživo, až se jeden kluk, který tuhle akci pojme z jistých, čistě zištných důvodů, objeví. Problémy tím však teprve začínají - náhradník je Sebastianův pravý opak a do vysněného dokonalého prince má daleko! Červenec se rozjíždí na plné obrátky a s ním i jízda po horské dráze prázdninových zážitků nabitá emocemi - a v neposlední řadě také horkou letní láskou, která ke každému správnému létu neodmyslitelně patří. 

Námět: Je léto a tak na řadu přišla další Lanczovka, která (podle mě) k létu patří. Poslední dobou čtu samé knihy ze života, bez nadpřirozených potvor, a tahle knížka je jedna z nich. Hlavní hrdinka Jana si kvůli svým kamarádkám vymyslela imaginárního přítele, ale dřív, než to s ním stihla ukončit, vzbudila v holkách zvědavost a ty se s ním chtějí za každou cenu setkat. A aby Jana před nimi neklesla, rozhodla se sehnat si nějakého toho náhradníka, který by ochotně zahrál jejího přítele a tak začne jedna velká komedie a zapletenec lží.Hlavní postavy: Jak už jsem se zmínila, tak hlavní hrdinkou je sedmnáctiletá Jana, je normální, trhlá holka, která si pěkně zavařila, když si vymyslela přítele Sebastiana. Už od začátku mi sedla a musela jsem se smát všem jejím průpovídkám a  trapasům, které se jí staly.

Janiným parťákem je Sebastian, kterého si na pár dní zahraje Jakub. Sebastian je perfektní přítel, nekouří, nepije, studuje medicínu a má rád poezii. Za to Jakub je jeho pravý opak, takže se několikrát dostanou do nepříjemné situace, kdy mohlo všechno prasknout.


Styl psaní: Lenka je mojí nejoblíbenější českou spisovatelkou hlavně pro její styl psaní. Její příběhy jsou neuvěřitelně čtivé, reálné, vtipné, ale i smutné – prostě vás chytnou a do konce knihy nepustí. Tahle knížka se řadí mezi ty vtipné, vlastně je to ani nejzábavnější kniha, kterou jsem od Lenky četla.


Klady: ° příjemné letní čtení
            ° vtipná zápletka
            ° čtivý příběh ze života
           
Zápory: ° není žádné pokračováníHodnocení: Asi vás moc nepřekvapí, že dám knize plný počet hvězdiček, protože je to opravdu skvělý příběh a jak o tom tak píšu, tak mám chuť si knihu přečíst znovu. Nechci vás do ničeho nutit, ale myslím, že byste tuhle knihu měli zkusit – za pokus nic nedáte, ne? 
3 komentáře:

 1. Od této spisovatelky jsem četla spoustu knih a taky je jednou z mých nejoblíbenějších českých spisovatelů! Její knížky mě baví, ale přijde mi, že jsou si dějově dost podobné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tou podobností máš pravdu, ale jednou takhle za čas je to skvělá četba. :))

   Vymazat
 2. Páni tohle jsem četla už před pěknou dobou :) Knihy L. Lanczové jsou příjemným oddychem.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za tvůj komentář. :)