neděle 2. června 2013

Posuď knihu podle obalu (9)


Nedělní meme, které má pod palcem Syki. Cílem je vybrat si jednu knihu a ohodnotit její obálku, jak na mě zapůsobila jestli se mi líbí/nelíbí. Budu ráda, když se také zapojíte a napíšete svůj názor.


Název: V šedých tónech
Autor: Ruta Sepetysová
Datum vydání: září 2013
Nakladatelství: CooBoo

Oficiální anotace:
Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera k nim domů ale vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři.
Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně se nenechat zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům jejímu otci podaří je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech.
Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho…Moje hodnocení: Na tuhle knihu jsem narazila už v originále a zaujala mě. Četla jsem na ni někde recenzi, už netuším kde, a už podle anotace mě kniha zaujala a chci si ji přečíst. Jsem nesmírně ráda, že se nakladatesltví rozhodlo ponechat originální obálku, která je krásná. Podle mě se hodí k ději, který se odehrává v gulagu - proto ten sníh a dráty. A ten lístek květiny? Že by náznak naděje?

3 komentáře:

Děkuji za tvůj komentář. :)