neděle 18. listopadu 2012

7 dní hříchů

Autor: Josef Urban
Originální název: 7 dní hříchů
Ze série: samostatná kniha
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 242

Příběh inspirovaný skutečnými událostmi.
Román o zradě, lásce, přátelství.

Oficiální anotace:
České pohraničí, rok 1945.
Útěk mladé ženy českého lesníka je zahalen tajemstvím. Jen ona sama ví, kdo a proč ji pronásleduje. Její svědectví by ji mohlo stát život...
Po jejích stopách se vydávají manžel a bratr, Čech a Němec, které svedl dohromady konec války a osud štvanců. Jeden chce zachránit své manželství, druhý hledá po návratu z fronty smysl života.
Sedm dní trvající cesta se stává symbolem vzájemného hledání a touhy po ztraceném domovu.
Příběh inspirovaný skutečnými událostmi v poválečném Česku.

Stručný děj

Po skončení války se vztahy mezi obyvateli Sudet vyostřují - rabování domů, odvádění lidí do lágru a divoký odsun. Mísí se radost s nenávistí, která ze českých a německých obyvatel dělá nepřátele na život a na smrt.

Hlavní postava Jan Olšan se oženil s Němkou Agnes a v čase války musel přijmout německé občanství, to jemu a jeho ženě o dost komplikuje život v poválečných Sudetách. Agnes musí před českými gardisty utéct do lesa, opustit Jana a nechat ho v nebezpečí a sama bojovat o záchranu života. Ani Jana odpůrci Němců nenechají na pokoji a v nepříznivé chvíli se spojuje s bratrem Agnes - Jürgenem a společně se snaží najít Agnes, o které nikdo nic neví.


Názory a dojmy

Na knihu bych asi jen tak nepřišla, kdyby do kin nešel stejnojmenný film, přestože ráda čtu příběhy založeny na skutečných událostech, navíc z Čech, z nedávné minulosti, o které by se mělo stále mluvit. No a v neposlední řadě bydlím na území bývalých Sudet, takže je logické, že mě příběh zaujal, protože o odsunu Němců se moc nemluví i na školách se to přeběhne, aby se neřeklo…

Zaujal mě autorův styl psaní, který je skvělý. Lehce, smysluplně se čte, a to barvité používání češtiny… Umí doopravdy popsat přírodu a obraz jednotlivé situace, ale nijak mě nezasáhly emoce postav. Celý příběh byl více zaměřen na okolí než na lidi, kteří v něm vystupovali. Což je velká škoda, protože více citu a čtenářům by příběh trhal srdce.

V knize se objevuje velké množství flashbacků, které dovysvětlují děj. Ty jsou dobře oddělené, jsou psané kurzívou, takže čtenář pochopí, že se jedná o něco jiného, o minulost. Více mi vadilo, že nebyla každá nová přímá řeč na novém řádku. To bylo pro mě hodně matoucí a rozhovor jsem si kolikrát musela přečíst víckrát, abych pochopila, kdo vlastně mluvil.

Hodnocení

Mě se knížka hodně líbila. Jsem ráda, že jsem si ji vyžádala, protože jsem se zase dozvěděla něco nového a získala jiný pohled než jen text ze školních učebnic. Kvůli stylu psaní Josefa se mrknu do knihovny, jestli tam nemají Habermannův mlýn. I když se mi kniha líbila, přesto nedám plný počet hvězdiček, protože mi chyběla ta scéna, kdy bych zadržovala slzy. Konec byl dobrý, ale bylo to tak rychle ukončené, že ani nevím jak a byl konec.
  • Na závěr bych chtěla poděkovat nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za tvůj komentář. :)